WYSIWYG Web Builder
Strona główna
Aktualności
Galeria
Artykuły
Miasta członkowskie
Założenia programowe
Dokumenty ZMN
Biuro ds wdrażania Programu dla Wisły i współpracy z Miastami Członkowskimi ZMN
Program dla Wisły i jej dorzecza
Kalendarium
Dotacje
Statystyka
O związku
Kontakt
Ciechocinek
Ważne linki
Ciechocinek to największe, najbardziej znane i
najpiękniejsze polskie uzdrowisko nizinne.
Swój pierwszy wielki rozkwit przeżywał w pierwszej
połowie XX wieku. Dzisiaj kurort znowu znajduje się
wśród najbardziej atrakcyjnych i dynamicznie
rozwijających się miast w Polsce. Określenie
Ciechocinka „perłą uzdrowisk polskich” najlepiej wskazuje na jego liczne przymioty.
Leczniczymi bogactwami Ciechocinka są złoża wód mineralnych, korzystne warunki klimatyczne, walory krajobrazowe i różnorodna szata roślinna w samym mieście. Charakterystyczną dla Ciechocinka budowlą są unikalne drewniane tężnie służące do odparowywania wody z solanki. Wokół nich panuje specyficzny leczniczy mikroklimat. Kuracjusze przyjeżdżający do Ciechocinka powracają do zdrowia nie tylko dzięki zabiegom medycznym. Spotkania na słynnym ciechocińskim deptaku, spacery wzdłuż dywanów kwiatowych, chwile oddechu w jednym z kilku ciechocińskich parków, orzeźwienie przy fontannach i słynnych tężniach - doskonale wpływają na poprawę zdrowia.
Ciechocinek specjalizuje się w leczeniu chorób narządu ruchu i reumatycznych, chorób układu krążenia i układu oddechowego, układu nerwowego i chorób kobiecych. Do dyspozycji przyjeżdżających do miasta kuracjuszy pozostaje 26 obiektów sanatoryjnych i szpitalnych, wyposażonych w najnowocześniejszą bazę leczniczo-rehabilitacyjną. Dysponują one ponad 5000 miejscami. Ciechocinek jest jednym z niewielu  uzdrowisk w Polsce, gdzie w przeciągu ostatnich lat systematycznie zwiększała się ilość miejsc sanatoryjnych dla kuracjuszy.
Poprawia się również standard obiektów, który w wielu przypadkach nie odbiega od tego w renomowanych światowych uzdrowiskach. Wielkim atutem Ciechocinka są pracujący tu specjaliści w zakresie lecznictwa i rehabilitacji. Tutaj ma swoją siedzibę jedyna w Polsce i uznana poza jej granicami Katedra i Klinika Balneologii i Chorób Przemiany Materii Akademii Medycznej w Bydgoszczy.
Ciechocinek to miasto - ogród. Tereny zielone to trzy parki uzdrowiskowe - Zdrojowy, Tężniowy i Sosnowy, słynne dywany kwiatowe, liczne skwery, zieleńce i parki przy sanatoriach, szpalery drzew wzdłuż ciechocińskich ulic. Corocznie dla upiększenia miasta wysadza się ponad 300 tysięcy sadzonek kwiatów. To bogactwo zieleni również decyduje o wysokich walorach tutejszego klimatu. Widok bajecznie kolorowych rabat kwiatowych, prawdziwych dzieł sztuki florystycznej, dostarcza wrażeń estetycznych, uspokaja i działa leczniczo.
Na gości uzdrowiska
oczekuje atrakcyjna
oferta kulturalna, w
której każdy znajdzie coś
interesującego dla siebie.
Wieczorami odbywają się
dancingi, potańcówki i
dyskoteki. Wracając po
udanej zabawie, do
sanatorium, hotelu czy
pensjonatu, można
spacerować bezpiecznymi, oświetlonymi ulicami i podziwiać pięknie iluminowane ciechocińskie atrakcje.
Warto wspomnieć, że Ciechocinek jest również miastem festiwalowym z szeregiem ciekawych imprez poświęconych różnym formom muzyki. Do najpopularniejszych należą: Festiwal Operowo-Operetkowy, Gala Polskich Tenorów, Festiwal Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej, Festiwal Folkloru Kujaw i Ziemi Dobrzyńskiej, Ogólnopolski Festiwal Piosenki Strażackiej, Regionalne Przeglądy Orkiestr Dętych, Festiwal „Blues bez Barier” czy też Międzynarodowy Festiwal Piosenki i Kultury Romów.
Korzystne warunki do inwestowania, bardzo dobra dostępność komunikacyjna Ciechocinka i jego centralne położenie w kraju przyciągają do miasta licznych inwestorów. Adaptują oni istniejące budynki na hotele i pensjonaty. Renoma Ciechocinka spowodowała, że wśród miejscowych inwestycji znalazła się Rezydencja Prezydenta RP. Zabytkowy dworek - wybudowany w 1932 roku dla ówczesnego Prezydenta Polski Ignacego Mościckiego poddany został gruntownej renowacji i uroczyście otwarty w dniu 2 maja 2003 roku przez Prezydenta RP - Pana Aleksandra Kwaśniewskiego.
Atrakcyjne położenie Ciechocinka w pradolinie Wisły umożliwia dostęp do królowej polskich rzek. Tereny położone przy wijącej się przez Kujawy Wiśle stanowią miejsce docelowe spacerów, wycieczek rowerowych, spotkań towarzyskich.
W 2011 r. Ciechocinek obchodził znakomity jubileusz 175 - lecia powstania uzdrowiska. Ostatnie lata przyniosły miastu szereg inwestycji: nową salę sportowo - widowiskową, boiska sportowe przy obiektach dydaktycznych, odrestaurowanie budynku kina „Zdrój”, wybudowanie nowoczesnego parkingu dla kamperów wraz z polem namiotowym, a także największe w dziejach przedsięwzięcie: rewitalizację terenów zielonych parków Zdrojowego i Tężniowego. Dzięki niej tereny te stały się perłami w koronie ciechocińskich zabytków.
Najnowszą atrakcją kurortu stał się nowo otwarty Ciechociński Deptak Sław, dedykowany znanym i cenionym postaciom z dziedziny kultury, sztuki i sportu. Pierwszą osobistością, która odsłoniła swoją gwiazdę jest były piłkarz, obecnie Prezes Polskiego Związku Piłki Nożnej Zbigniew Boniek.
Renoma, tradycja, znakomite warunki pobytu...
W Ciechocinku odzyskuje się zdrowie, „ładuje akumulatory”, poprawia samopoczucie. Tutaj naprawdę należy bywać!
Biuro Promocji Miasta / Informacja Turystyczna
ul. Zdrojowa 2b, 87-720 Ciechocinek
tel. 54 416 1005, 54 416 0160
www.ciechocinek.pl,
e-mail:
promocja@ciechocinek.pl