WYSIWYG Web Builder
Strona główna
Aktualności
Galeria
Artykuły
Miasta członkowskie
Założenia programowe
Dokumenty ZMN
Biuro ds wdrażania Programu dla Wisły i współpracy z Miastami Członkowskimi ZMN
Program dla Wisły i jej dorzecza
Kalendarium
Dotacje
Statystyka
O związku
Kontakt
Gniew
Ważne linki
Gniew - miasto położone w południowej części województwa pomorskiego, w miejscu, gdzie Wierzyca spotyka się z Wisłą. Jego dzieje wiążą się z najdawniejszymi dziejami Pomorza.
Krzyżacka twierdza

Rozwój miasta nastąpił wraz z przejęciem tych ziem w 1282 roku przez Krzyżaków. To im Gniew zawdzięcza okazały zamek, do dziś górujący nad miastem. Jest to największa twierdza krzyżacka położona na lewym brzegu Wisły. W czasach polskich była ona siedzibą starostów, w tym najsłynniejszego z nich Jana Sobieskiego. Od połowy lat 90. na gniewskim zamku regularnie odbywają się inscenizacje i turnieje historyczne, ściągające rycerzy z całej Europy.

Największymi imprezami, odbywającymi się na Zamku są:
•Międzynarodowy Pokaz Kucia Artystycznego (ostatni weekend czerwca)

•Międzynarodowy Konny Turniej Rycerski Króla Jana III Sobieskiego (ostatni weekend lipca)

•Vivat Vasa! Inscenizacja Historyczno - Batalistyczna "Bitwa dwóch Wazów"- 1626 r." (drugi weekend sierpnia).
Serce miasta

Kolejnym, niezwykle urokliwym miejscem jest serce miasta - rynek. Wokół brukowanego placu rozciągają się rzędy kamienic mieszczańskich, w tym najpiękniejsze z nich - kamienice podcieniowe, będące jedynym tego typu zespołem zabytków na Pomorzu. Większość kamienic rynkowych ma średniowieczną metrykę, podobnie jak ratusz usytuowany w centralnej części rynku. Budynek ratusza od początku swego istnienia jest siedzibą władz miejskich.
Kościół św. Mikołaja

Tuż obok rynku znajduje się gniewska fara, czyli kościół parafialny p.w. Św. Mikołaja, którego najstarsza część, prezbiterium, pochodzi z XIV wieku. Największe wrażenie w kościele robi zespół ołtarzy, organy oraz ambona i baptysterium. Zachowane ołtarze powstały w XVII, XVIII, XIX w. Niedawno, na ścianach świątyni odkryto również wiekowe i cenne freski.
Bajkowe ulice

Zwiedzając Gniew nie sposób pominąć dwóch ulic - Piłsudskiego, prowadzącej do rynku, przy której każda z kamienic jest swoistą perełką architektoniczną oraz ulicy Sambora o nieco bajkowym charakterze z parterowymi domami, będącymi rzadko już spotykanym przykładem zabudowy małomiasteczkowej, usytuowanej poza głównym placem miejskim.

Gniew dla każdego

Warto dodać, że każdy turysta odwiedzający Gniew znajdzie odpowiednią dla zasobności swojego portfela bazę noclegową - od hoteli, pensjonatów, poprzez gospodarstwa agroturystyczne, pokoje gościnne, aż po schroniska młodzieżowe, a także bazę gastronomiczną.
OPANUJ GNIEW!
Urząd Miasta i Gminy Gniew
Plac Grunwaldzki 1
83-140 Gniew
tel. (58) 535 22 55 do 58
fax (58) 535 22 58 w. 40
e-mail: sekretariat@gniew.pl
www.gniew.pl, www.zamek-gniew.pl